MANIPULATORY DO SZYB

Usprawniają montaż szyb wielkoformatowych wewnątrz i na zewnątrz, są wydajne i kompaktowe, pozwalają na bezpieczną pracę, zastępują pracę człowieka przy najcięższych zadaniach w trudno dostępnych miejscach. To właśnie zalety, dla których warto wspomagać się działaniem manipulatora do szyb w firmie czy na budowie. Manipulator do szyb może być wykorzystywany, zarówno przez przedsiębiorstwa budowlane, jak i szklarskie, a nawet w przemyśle. W zależności od udźwigu, wysokości i zasięgu, zmienia się jego główne przeznaczenie. Od lat obserwujemy rosnący trend dotyczący montowania coraz większych tafli szkła w biurowcach, centrach handlowych i domach jednorodzinnych. To wymaga specjalistycznego oraz niezawodnego sprzętu. 

Manipulator do szkła – obszary zastosowania i specyfikacja

Manipulatory do podnoszenia szyb znajdują szerokie zastosowanie w następujących dziedzinach i działaniach:

  • przy montażu fasad i konstrukcji szklanych;
  • na wąskich przestrzeniach w kompaktowych wnętrzach;
  • przy budowie szklanych sufitów;
  • do pracy na schodach i stromych zboczach; część maszyn jest wyposażona w gąsienice ułatwiające poruszanie w trudnych warunkach;
  • gdy trzeba wymienić szyby w pociągach czy autobusach;
  • podnoszą i przenoszą ciężary w halach i zakładach; nie tylko nadają się do dźwigania tafli szkła, ale też płyt kamiennych, czy materiałów z drewna;
  • podczas wznoszenia ogrodów zimowych;
  • przy wstawianiu drzwi przeciwpożarowych.

Dzięki swym małym rozmiarom mogą być używane, m.in. w windach, na balkonach oraz wszędzie tam, gdzie wymagany jest nas najmniejszy nacisk na powierzchnię.

Zastosowanie manipulatora do szkła jest właściwe wtedy, gdy nie ma możliwości ustawienia dźwigu (czy mini żurawia) oraz gdy udźwig ssawek jest zbyt mały do potrzeb. Manipulatory są fabrycznie wyposażone w przyssawki mogące unieść ponad 600 kg. O ich przewadze stanowi również fakt, że są to roboty łatwe w nawigacji, operator może obserwować obszar działań oraz kontrolować szybę czy towar, by uchronić od ewentualnych uszkodzeń.

Stosunkowo niewielkie, a przy tym niezwykle mobilne. Są jedną z najczęściej używanych maszyn służących do transportu i montażu okien wielkoformatowych. Manipulatory do szkła cieszą się dużą popularnością w branży budowlanej. Wykorzystuje się je wtedy, gdy na terenie, na którym powstaje nieruchomość, nie ma zbyt dużo miejsca na działanie standardowego żurawia. Sprawdzają się także przy wymianach okien w wielkopowierzchniowych budynkach. Używane są również w zakładach produkcyjnych. Dzięki dźwigowi wyposażonemu w specjalne przyssawki mogą w bezpieczny sposób przenosić spore ciężary – w zależności od konkretnego modelu maszyny nawet do kilkuset kilogramów. Profesjonalne ogumienie umożliwia przewóz ładunku także w trudnych warunkach. Ograniczają ryzyko uszkodzenia towaru w czasie transportu. Zapewniają bezpieczeństwo pracy i chronią robotników przed wypadkami czy urazami w trakcie montażu.